Wymarzony urlop na Wybrzeżu Światła

wcieczka do ciepłych krajów

urlop w ciepłych krajachCosta de la Luz (“Wybrzeże Światła”) – położone jest w prowincji Huelva, na południowym wybrzeżu hiszpańskiego regionu Andaluzja, która oferuje odwiedzającym ją turystom wszystko to, co kojarzymy najczęściej z Hiszpanią. Andaluzja to kwintesencja hiszpańskości i tutaj odnaleźć można ślady starej Hiszpanii. Stąd, z prowincji Kadyks, wypływały statki Kolumba i Magellana na poszukanie nowych, tajemniczych lądów, tutaj Maurowie rozpoczęli podbój Półwyspu Iberyjskiego i zostawili oryginalny styl architektoniczny mudejar. Andaluzyjczykom przypisuje się skłonność do nadmiernej uczuciowości, zamiłowanie do piękna i poezji i dumę, które wraz z hiszpańską religijnością złożyły się na andaluzyjską duszę, której najlepszym wyrazem jest flamenco. Costa de la Luz rozciąga się wzdłuż Atlantyku, od Cieśniny Gibraltarskiej do granicy z Portugalią.

Costa de la Luz oferuje typową kuchnię śródziemnomorską, której podstawą są ryby, owoce morza i warzywa rosnące w klimacie śródziemnomorskim. Warto jednak, odwiedzając hiszpańskie “Wybrzeże Światła” spróbować tradycyjnej lokalnej kuchni, która, podobnie jak kultura, bardzo dużo mówi o odwiedzanym kraju.

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O COSTA DE LA LUZ

Średnia temperatura roczna na Costa de la Luz wynosi 23 stopnie Celsjusza, a naukowcy obliczyli, iż słońce świeci tu przez 310 dni w roku! Stąd nazwa regionu – “Wybrzeże Światła”. Z pewnością wakacje na Costa de la Luz zawsze będą słoneczne i gorące. Sezon turystyczny trwa tu od maja do października;
Najważniejszym miastem Andaluzji jest Sewilla. Z nią kojarzymy hiszpańskie flamenco, Don Juana czy operę Carmen. Warto zobaczyć największą katedrę w mieście – Katedrę Najświętszej Marii Panny – jeden z najpiękniejszych kościołów gotyckich na świecie;
Costa de la Luz ma bardzo zróżnicowany krajobraz przyrodniczy – szerokie piaszczyste plaże, samotne zatoczki, lasy Sierra Aracena z dębami kamiennymi i korkowymi czy ponad 75 000 – hektarowy park narodowy Coto de Donana, chroniący rzadkie gatunki zwierząt i roślin.
Obowiązującym w Andaluzji językiem jest hiszpański, waluta to euro (EUR); Plaże są bezpłatne, można pożyczyć lub zakupić parasole i leżaki. Przykładowe ceny: woda min. – ok. 0,50 EUR, sok 1 l. – ok. 0,70 EUR; obiad w restauracji – ok. 15 EUR, kawa – ok. 1-2 EUR.
Znane miejscowości turystyczne – Isla Cristina, Isla Canela, Punta Umbria, Cańos de Meca.

 

TRADYCYJNE POTRAWY KUCHNI HISZPAŃSKIEJ

Obszar zawarty między trzema miejscowościami –  Jerez de la Frontera, El Puerto de Santa Maria i Sanlucar de Barrameda – to specyficzny winny trójkąt. Winnice zajmują tu dziesiątki tysięcy hektarów, działa tu ponad 40 starych firm winiarskich, takich jak Gonzaless Byass, Sandeman, Osborne czy Terry. Ich piwnice to niemal muzea win, które można zwiedzać i przy okazji mamy możliwość degustacji różnych gatunków win. Jerez de la Frontera słynie przede wszystkim z wyśmienitego sherry – andaluzyjskiego wina wzmocnionego (ok. 16-20% alkoholu), którego hiszpańska nazwa – jerez – pochodzi właśnie od nazwy miasta – Jerez de la Frontera. Powszechna nazwa “sherry” wywodzi się z ogromnej popularności tego wina w Anglii.

Tradycyjnymi elementami kuchni z regionu Huelva są: szynka jamón de jabugo, wyborne tapas – przekąski, grzyb gurumelo. Będąc w Kadyksie, warto spróbować lokalnego przysmaku – tortilla de camarones, czyli omletu z krewetkami. Nadmorskie restauracje oferują nam inne specjały kuchni andaluzyjskiej: atun encebollado (tuńczyk gotowany w cebuli), chocos con patatas (mątwy z ziemniakami), zupa gazpacho, ośmiornica po galicyjsku czy kataloński pan tumaca.

Najdoskonalszym wyrazem kultury andaluzyjskiej jest oczywiście flamenco. Jego korzenie sięgają do kultur, które współżyły ze sobą w Andaluzji: arabskiej, żydowskiej, cygańskiej i chrześcijańskiej.  Pierwotnie flamenco było wykonywane w czasie rodzinnych uroczystości przez andaluzyjskich Romów, którzy przy dźwiękach gitary tańczyli i śpiewali o swoich smutkach i radościach. Obecnie taniec ten jest znakiem firmowym Andaluzji, a jego popularność rozpowszechniła się na cały świat. Flamenco jest kombinacją ruchów wolnych i dynamicznych, ważną rolę gra tu rytm, intuicja i wyobraźnia. Flamenco to także ekspresja twarzy, spojrzenie, ruchy rąk i rytmiczne stepowanie. Turyści mogą kupić w specjalnych sklepach strój do tańca, razem z wachlarzami, kastanietami i butami.

Udostępnij na: