Wybrzeże Kwiatu Pomarańczy – Costa del Azahar

hiszpański kurort

nadmorskie plażeKiedy wybieramy się na wakacje marzymy o słodkim „nic nierobieniu”, ale po dotarciu na miejsce i pierwszych chwilach lenistwa okazuje się, że ten wolny czas należałoby jakoś zagospodarować, bo inaczej grozi nam po prostu nuda…

Na szczęście Costa del Azahar oferuje nam mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim jako, że jest to wybrzeże do dyspozycji mamy długie kilometry fantastycznych plaż. Plaże rozciągają się na całym wybrzeżu. Możemy wybrać klasycznie: popularne piaszczyste plaże, odwiedzane przez tłumy turystów, lub bardziej kameralnie – spokojne plaże w zatoczkach. Warto wybrać się na jednodniowe wycieczki do rezerwatu Desert de Les Palmes z arabskimi zamkami i słynnym klasztorem Karmelitów, i zabytkowych miasteczek, takich jak Morella i San Mateu w głębi lądu.

Część górska regionu szczyci własną kuchnią, szczególnie charakterystyczną w okręgu Els Ports. Po wykorzystaniu choć części możliwości jakie oferuje nam ten raj na ziemi z przyjemnością poleniuchujemy (z czystym sumieniem) na jednej z tych cudownych plaż…

 

SPOSOBY AKTYWNEGO SPĘDZANIA CZASU

Najlepsze plaże posiadają miasta Vinaros, Peniscola, Alococeber, ale warto odwiedzić również te w Oropesa, Benicasim i Benicarlo. Ośrodki znajdujące się w tych  miastach prześcigają się w ofertach sportowych. I tak do wyboru mamy żeglarstwo, które skupia się w klubach wodnych i ośrodkach portowych w Orpesa, Buriana, Vinaros, Peniscola, Benicarlo oraz Las Fuentes. W wypożyczalniach sprzętu możemy dostać narty i rowery wodne oraz deski do surfingu.

Baza hotelowa jest bardzo rozwinięta, w prawie każdym możemy tam korzystać z basenu, kortów tenisowych, siłowni, mini golfa czy łączki z leżakami. Kluby golfowe znajdujące się w Vinaros, zachęcają pięknymi polami golfowymi. Przy plażach na turystów czekają niezliczone restauracje oferujące również regionalne smakołyki oraz bary chiringuitos zlokalizowane, w których wieczorami organizowane są dyskoteki.

Na zwiedzających czeka mnóstwo pięknych kościołów oraz zabytków jak choćby Castellón de la Plana, miasto obfitujące w zabytki z  piękną dzwonnicą El Fadri oraz kolekcją obrazów i średniowiecznych zbiorów w Museo Provincial de Bellas Artes.

Należy zatrzymać się również w L`Alcora, Traiguera, Onda i Segorbe, w których podziwiać można oryginalne wyroby ceramiczne oraz charakterystyczne, tradycyjne ubrania, wytwarzane ręcznie, z których ten region od dawna słynie. Do niezapomnianych należą również wycieczki piesze i konne w górach Sierra de Irta, w rezerwacie przyrody Prat de Cabenes – Torreblanca.

 

NAJPOPULARNIEJSZE LOKALNE ŚWIĘTA

Jak w całej Hiszpanii, tak i na wybrzeżu, kalendarz imprez kulturalnych oraz świąt regionalnych jest wypełniony po brzegi. Możemy uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Komediowych, który odbywa się corocznie w Peniscola a miasteczko na tydzień zamienia się w stolicę hiszpańskiej kinematografii, w Vinaros odbywa się natomiast „gastronomiczne” święto „Fiesta del Langostino”, a w marcu w Castellon trwa znane na całym świecie święto „Las Fallas” z kolorowym pochodem kartonowych figur. Możemy zdecydować się również na kanioning w rezerwatach przyrody w Regajo i Arenoso.

 

NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCA TURYSTYCZNE NA COSTA DEL AZAHAR

•   Castellón de la Plana. Jest to miasto obfitujące w zabytki. Zadziwi nas piękna dzwonnica El Fadri. Bogata kolekcja obrazów oraz wspaniałe średniowieczne zbiory  znajdują się w Museo Provincial de Bellas Artes. Można odwiedzić również planetarium.
•   Vinaros – piękne, zabytkowe miasteczko, znane z okazałych aren do korridy, w którym zachwyci nas także Stare Miasto, szczycące się wieloma pamiątkami kultury iberyjskiej. Odbywa się tu również „Fiesta del Langostino”- święto o charakterze gastronomicznym.
Onda – położone malowniczo u stóp ruin zamku, w który znajduje się klasztor Karmelitów, a w nim Muzeum Historii Naturalnej El Carmen.
•   Jaskinię św. Józefa – turyści mogą zwiedzać Salę Nietoperzy, Suchą Galerię i Jezioro Lazurowe
•  El Maestrat – rejon, w którym znajdują się osady warowne, wśród nich najlepiej zachowane zostały miasteczka: Morella, w którym zobaczyć można zamek, akwedukt i bramy oraz Forcall z dwoma okazałymi pałacami z XVI wieku
•   El Puig – wspaniały klasztor Real Monasterio de El Puig de Santa Maria, położony na wzgórzu , z którego roztacza się niezapomniany widok  na miasto i okolice.Poza tym możemy odwiedzić jedno z najlepszych w Europie muzeów druków i grafiki.
Els Ports– okręg, który spodoba się szczególnie gościom o „delikatnym podniebieniu”, gdyż posiada własną, oryginalną, a przy tym bardzo smaczną i charakterystyczną kuchnię. Bardzo popularną wśród turystów potrawą jest na przykład królik w sosie ze ślimaków
•   Pope Luna – wspaniały zamek w Peniscola
•   Xiviert – zamek położony na wzgórzu w Alococeber
•    Castellon – w marcu, w okolicach święta świętego Józefa, warto wybrać się do tego miasta, by uczestniczyć w popularnym święcie „las fallas”. Niezwykle hucznie obchodzone  hiszpańskie święta , jak choćby barwne parady kartonowych postaci są znane na całym świecie. W ostatnim dniu tej zabawy figury zostają ostentacyjnie spalone.
•    Xativia – piękne, starożytne miasto, które założyli Fenicjanie, godnymi uwagi są zapewne reprezentacyjne rezydencje oraz kościoły na Starym Mieście. Powyżej, nad miastem, wznoszą się  ruiny zamku zniszczonego przez Filipa V.Ciekawostką jest portret władcy zawieszony przez mieszkańców miasta „do góry nogami”w miejscowym muzeum.
•    Morella – jaskinie Valltorta, Religia, Vella, wpisane na listę UNESCO gdzie zobaczymy doskonale zachowane ścienne malowidła.
•    Alicante – miasto portowe, w którym nie sposób ominąć ratusz, w którym podziwiać można kolekcję dzieł sławnych mistrzów: Picasso, Dalego oraz Miro. Znajdują się tu także wspaniałe, zabytkowe kościoły oraz katedra, zaś promenada wysadzana palmami zachęca do niezapomnianych spacerów.
•    Alcoy – niezwykłe miasteczko z zadziwiającą architekturą, nie bez powodu zostało nazwane „miastem mostów”, warto odwiedzić go również w czasie słynnego, obchodzonego niezwykle widowiskowo, święta Moros y Cristianos
•    Orihuela – miasto, w który znajduje się niezwykły las palmowy ElPalmeral, w starej części miasta można zobaczyć sławny na cały świat teatr Circo, zwiedzić można również wspaniale utrzymane  rezydencje pałacowe z XVII i XVIII wieku oraz kościoły.

 

Udostępnij na: