Tradycyjne święta, fiesty i uroczystości w Hiszpanii

fiesta

flamencoHiszpania jest krajem zadziwiającym pod wieloma względami. Tym, co różni ją od innych państw jest niewątpliwie temperament, a głównym jego objawem jest ogrom hiszpańskich świąt. W zasadzie w Hiszpanii rzadko zdarza się dzień bez święta, bo pewnie byłby to dzień stracony…
Hiszpańskie święta są bardzo dynamiczne i radosne, zazwyczaj łączą się z pochodami, procesjami, jarmarkami, zabawą i oczywiście dobrym winem. Fiesty trwają zazwyczaj jeden, dwa dni i dedykowane są jakiemuś świętemu. Często organizowane są wtedy korridy, z udziałem najsławniejszych torreadorów,  czasem walki z mniejszymi bykami nazywane novillas. Jest to najlepszy sposób  określenia stylu  życia Hiszpanów i poznania ich zwyczajów oraz tradycji. Hiszpania ma swoje fiesty. Są to święta połączone z jarmarkiem, procesjami, zabawą, karnawałem i winem. Regionalne fiesty odbywają się w różnych terminach. Mówi się, że nie ma w Hiszpanii takiego dnia, w którym nie odbywa się fiesta. Te święta trwają od jednego do dwóch dni i są zwykle dedykowane jakiemuś świętemu patronowi. Częścią imprez są też walki byków. Często walczy się z mniejszymi bykami i walki te nazywa się novilladas.
A JAK PRZEDSTAWIA SIĘ  KALENDARZ NAJWAŻNIEJSZYCH ŚWIAT?

 • Nowy rok obchodzony jest podobnie jak w Polsce.
 • W dniu 5 stycznia wieczorem wszystkie hiszpańskie dzieci wystawiają swoje buty, aby Trzej Królowie zostawili w nich prezenty.
 • Luty to miesiąc karnawału. Najbardziej okazałe obchody możemy obserwować na Santa Cruz de Tenerife lub w Kadyksie.
 • W marcu w całym kraju odbywa się Semana Santa, czyli Święty Tydzień, w czasie którego u odbywają się procesje zakapturzoFiesta de San Isidronych pokutników we wszystkich większych miastach. 19 marca, to Święto Ognia w Walencji, Fallas de Valencia, podczas którego następuje palenie setek ogromnych kukieł.
 • Kwiecień jest miesiącem targów w Sewilli, charaktrystyczne są walki byków oraz tańce i ogólna wesołość. Odbywa się wtedy Święto Wiosny, Feria de Abril, z paradami i dużą ilością muzyki sevillana.
 • W maju odbywa  Międzynarodowy Festiwal Flamenco oraz  Fiesta de San Isidro, czyli Święto Izydora Oracza, patrona Madrytu z walkami byków, procesjami, koncertami oraz jarmarkami.
 • W czerwcu na terenie wypada Granady, Toledo i Wyspach Kanaryjskich święto Bożego Ciała, czyli Corpus Christi.
 • Lipiec i sierpień, to miesiące szczególnie wypełnione imprezami, przede wszystkim odbywa się znany karnawał w Pampelunie – San Fermin, czyli przepędzanie byków oraz walki byków, ale także Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Tańca w Granadzie, Festiwal Gitarowy w Sewilli i cały szereg innych towarzyszących imprez.W sierpniu ma miejsce wyścig Palma de Mallorca, czyli  Międzynarodowy Puchar Króla. Najszybsze żaglowce podziwia sam król Juan Carlom. W dniu 15 sierpnia we wszystkich hiszpańskich miastach obchodzone jest święto Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – Asunción de la Santísima Virgen María –tradycyjne uroczystości obchodzi się w La Alberca, oraz letni jarmark w Maladze.
 • Jesienią, świętuje się zbiory. Święto wina w Jerez de la Frontera oraz święto winobrania w Logroño obywa się w pierwszym tygodniu września. W drugiej połowie miesiąca odbywa się festiwal filmowy w San Sebastian. Natomiast święto kwiatów Iberflora (Walencja), pozwala podziwiać najpiękniejsze z nich.
 • W październiku z okazji Festiwal Pilar odbywają się liczne procesje, walki byków, oraz pokazy i imprezy folklorystyczne w Saragossie.
 • 1 listopada to Todos los Santos, czyli Wszystkich Świętych
 • W Hiszpanii obchody święta Bożego Narodzenia, czyli Navidades zaczynają się już 22 grudnia. Tego dnia odbywa się w Madrycie bardzo popularna loteria. Prawie wszyscy kupują losy, gdyż można wygrać duże sumy. Potem tradycyjnie: Nochebuena – Wigilia, Navidad – Boże Narodzenie. 28 grudnia to kolejny niezwykły dzień, Santos Inocentes, czyli Dzień Świętych Niewiniątek. Tego dnia wszyscy robią sobie żarty. Podobnie jak w Polsce 1 Kwietnia.
 • Ostatni dzień roku w Hiszpani to Noche Vieja ( Stara Noc ). Podczas transmisji z placu Puerta del Sol, około północy wszyscy gromadzą się przed telewizorem, każdy posiada talerzyk z 12 winogronami, należy spożyć winogrona w rytmie dwunastu kolejnych uderzeń zegara, by zapewnić sobie szczęście na nadchodzący Nowy Rok.

Warto zobaczyć to wszystko na własne oczy. Zetknięcie z Hiszpańską tradycją i kulturą gwarantuje nam niezapomniane przeżycie.

Udostępnij na: