Sakralne zabytki Północnej Hiszpanii

Catedral de Santa María

kościół w Vitoria GasteizJedną ze wspólnot autonomicznych na terenie północnej Hiszpanii stanowi Kraj Basków. Region ten usytuowany jest nad Zatoką Biskajską i tworzą go trzy prowincje. Stolicą Kraju Basków jest Vitoria-Gasteiz, na terenie której możemy odnaleźć kilka ciekawych zabytków.

Vitoria-Gasteiz to hiszpańskie miasto, które zostało założone w VI wieku przez króla Nawarry, Sancha VI Mądrego. Od XII wieku ośrodek znajdował się pod panowaniem arabskim. Spośród najciekawszych zabytków stolicy Kraju Basków należy wymienić przede wszystkim gotycką katedrę z XIV wieku (znajduje się na szczycie obronnego wzgórza),  przepiękne renesansowe kościoły San Miguel z barokowymi ołtarzami, renesansowy pałac z patio pochodzący z XVI wieku, plac Białej Dziewicy oraz główny plac miasta z hiszpańskim zespołem architektonicznym.

 

ZWIEDZANIE ZABYTKÓW NAD ZATOKĄ BASKIJSKĄ

Na terenie stolicy Kraju Basków można odnaleźć też interesujące muzea. Jeśli czas nam pozwoli, warto odwiedzić tutejsze muzeum sztuki sakralnej, muzeum broni, a także muzeum, w którym znajdują się pozostałości z epoki żelaza i okresu rzymskiego.

Stolicą baskijskiej prowincji Bizkaia jest miasto Bilbao. Chociaż dzisiaj jest to przede wszystkim dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy oraz przemysłowy, to jednak warto się tu zatrzymać na dłużej. Bilbao przyciąga turystów przede wszystkim słynnymi muzeami oraz pięknymi salami koncertowymi. Do znanych zabytków Bilbao należą także renesansowe i gotyckie kościoły oraz średniowieczne stare miasta, posiadające układ urbanistyczny z XIV wieku.

Decydując się na odwiedzenie Bilbao, warto zobaczyć także Most Biskajski, który jest mostem gondolowym nad ujściem rzeki Narvion. Most został zbudowany w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku, ale mimo to, wciąż jest w użyciu. Jego odbudowa miała miejsce w połowie XX wieku, a w 2006 roku konstrukcja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Natomiast za najstarszą stolicę Kraju  Basków uznawane jest miasto Guernica, które obecnie wchodzi w skład aglomeracji o nazwie Gernika-Lumo. Na terenie tego hiszpańskiego ośrodka niestety nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Znaczna część historycznych obiektów została zniszczona na skutek bombardowań, które miały miejsce w czasie wojny domowej w Hiszpanii.

 

PERŁA PÓŁNOCY – CZYLI WYCIECZKA DO SAN SEBASTIAN

Do największych miast Kraju Basków należy zaliczyć również Bilbao oraz San Sebastian. Wycieczka po San Sebastian obowiązkowo powinna być rozpoczęta od starówki. Miasto to nie bez powodu nazywane jest „perłą północy”. Na jego terenie od lat zachwyt turystów wzbudzają również ruiny zamku na szczycie wzgórza Monte Urgull, a nad murami twierdzy wznosi się monumentalna figura Chrystusa. Turyści najchętniej zwiedzają kościół San Vincente z XVI wieku, który znajduje się przy placu Konstytucji.Wzgórze Monte Urgull to właściwie jeden z najważniejszych symboli miasta San Sebastian. Znajduje się ono na niewielkim cyplu. Niegdyś było to ważne miejsce strategiczne, o czym przypominają dzisiaj ruiny znajdującej się tutaj twierdzy. Wzgórze otacza malowniczy deptak Paseo Nuevo.

Jednym z piękniejszych kurortów na Zielonym Wybrzeżu bez wątpienia właśnie jest San Sebastian. To miasto ulokowane pomiędzy dwoma wzgórzami, co sprawia, że turyści bardzo chętnie wybierają właśnie to miejsce na wakacyjny wypoczynek. San Sebastian to stolica prowincji Gipuzkoa w Kraju Basków, zachwycająca również malowniczym wybrzeżem.

Sam krajobraz po prostu zapiera dech w piersiach. Znajdziemy tu nie tylko imponujące zabytki, ale także piaszczyste plaże, skaliste zatoczki oraz rysujące się w tle pasma Gór Kantabryjskich. Wszystkie te elementy sprawiają, że San Sebastian bardzo szybko stało się jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych w północnej części Hiszpanii.

San Sebastian słynne jest między innymi z tego, iż wypoczywała tu jedna ze znanych hiszpańskich rodzin królewskich wraz z arystokracją oraz korpusem dyplomatycznym (miało to miejsce po zamachach terrorystycznych w trakcie kilku ostatnich lat władzy generała Franco).

 

FESTIWALE I IMPREZY PLENEROWE

Każdego roku w San Sebastian odbywa się festiwal o nazwie Tamborrada. Impreza organizowana jest 20 stycznia, czyli w dniu, kiedy obchodzone jest święto Sebastiana. Wówczas na placu Konstytucyjnym, znajdującym się na starym mieście, osoba prowadząca festiwal wyciąga flagę i w ten sposób daje sygnał do rozpoczęcia zabawy w rytmie bębnów. Wesołe tańce trwają przez całe dwadzieścia cztery godziny.

Z kolei w sierpniu w San Sebastian organizowany jest tak zwany „wielki tydzień” (semana grande). W tym czasie w mieście odbywa się między innymi międzynarodowy konkurs sztucznych ogni. To jednak nie jedyne ważne kulturalne wydarzenie w tej części Hiszpanii. Nie sposób nie wspomnieć również o międzynarodowym festiwalu filmowym, trwającym nieprzerwanie od 1953 roku, a także o święcie produktów regionalnych, które przypada każdego roku na dzień 21 grudnia (uroczystość świętego Tomasza). W tym dniu na rynku sprzedawana jest tradycyjna hiszpańska kiełbasa oraz wino jabłkowe.

Udostępnij na: