Przygotowania do wyjazdu na Costa Dorada

na urlop do HIszpanii

planowanie wakacjiCosta Dorada – złote wybrzeże rozciąga się na odcinku od Barcelony po Tarragonę. Posiada piękny łańcuch gór, który je otacza i doskonale chroni od wiatru, a do tego jest dodatkową atrakcją turystyczną obok piaszczystych plaż. Zazwyczaj wycieczki kierujące się na Costa Dorada zwiedzają Salou, Calafell, Stiges oraz Cambrils. Z pośród tych miejscowości chętnie wybieraną na miejsce wakacji, jest Stiges.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ NA COSTA DORADA?

Będąc na wakacjach w Hiszpanii na Costa Dorada, poza odpoczynkiem na cudownych plażach, ciekawie będzie zwiedzić barokowy kościół La Punta, oraz Muzeum Maricel, w którym znajdują się obrazy El Greca. Miasteczko Stiges jest bardzo popularnym miejscem i przyciąga wciąż turystów, ale mimo dużej popularności zachowało swój rybacki charakter, tym samym przyciąga co roku licznych artystów. Równie znanym miasteczkiem jest Cambrils, znane z licznych restauracji rybnych oraz promenady łączącej je z Salou.

Z pewnością wielka atrakcją Salou jest kilometrowa promenada  z palmami, a także park rozrywki Port Aventura. Zwiedzając Costa Dorada, nie można pominąć katalońskich klasztorów, które są wizytówką tego wybrzeża, oraz XIV – wiecznych murów miejskich Montblanc.

Polecając regiony Hiszpanii nie można pominąć Vilafranca del Penedes, z Muzeum Wina oraz z licznymi gotyckimi kościołami z imponującymi freskami. Warto również zaplanować wycieczkę do plantacji winnic w Penedes, oraz jeśli ktoś jest sympatykiem szeroko pojętej historii do średniowiecznego miasta Valls. Należy nadmienić, że w ów mieście zachowała się wciąż tradycyjna budowa żywych wież.

 

RELAKS NA PLAŻY LUB W HOTELU

Mówiąc o plażach, do których większość z turystów lgnie, spragnionych ciepła, czystego piasku, pięknych widoków, polecić należy na odpoczynek plaże w Castelldefels. Inną znaną plażą jest Playa de Oro w Stiges, na tej plaży znajduje się promenada Passeig Martim. Ważne jest, że te plaże są przyjazne dla rodzin z dziećmi, a to jest często bardzo ważnym kryterium w wyborze miejsca na wypoczynek.
Nowoczesne na wysokim poziomie hotele oferują szeroki wybór rozrywek, wśród zieleni, w pięknych sceneriach. Na Costa Dorada wybór staje się coraz większy, im więcej turystów w każdym roku wybiera to wybrzeże tym więcej atrakcyjnych miejsc i hoteli powstaje.

 

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DLA TURYSTÓW

1. Dokument podróży, który powinien mieć przy sobie każdy obywatel Polski, uprawniający do bezwizowego wjazdu i pobytu do 90 dni, niezależnie od jego celu na terytorium Hiszpanii – jest paszport bądź dowód osobisty.
2. Do wynajęcia samochodu, trzeba mieć skończone 21 lat. Polski kierowca może legitymować się międzynarodowym lub polskim prawem jazdy. Istnieje obowiązek posiadania „zielonej karty”.
3. Można płacić kartami w dużych hotelach, restauracjach i w wielu sklepach- jest to powszechne, najczęściej akceptowane są karty VISA, MasterCard, Maestro,Cirrus,AmericanExpress. Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana.
4. W całej Hiszpanii można bez obaw pić wodę z kranu i źródeł publicznych.
5. Trzeba być ostrożnym pod kątem kradzieży, dokumenty i większą gotówkę najlepiej pozostawiać w hotelu.
6. Nie wymagane są żadne szczepienia ochronne.
7. Jeśli przydarzy nam się problem zdrowotny, nie ma obaw bez problemu dostaniemy się do lekarza, trzeba będzie przeznaczyć na wizytę jedynie kilkanaście euro. Droższy jest pobyt w szpitalu, doba przekracza sto euro bez badań. Ważny jest fakt, że nasze krajowe polisy bez problemu są uznawane w Hiszpanii.
8. Pociągi są czyste, raczej punktualne i względnie tanie, ale nie zatrzymują się w wielu małych miastach.
9. Sjesta trwa od 14.00 do 17.00. W tym czasie należy spodziewać się przerw w pracy. Ponadto sklepy, muzea i inne instytucje są zamknięte. Jest to pora na obiad i spotkanie się ze znajomymi w kawiarni, w klimatyzowanym lokalu lub na tarasie.

 

NALEŻY POZNAĆ KULTURĘ I ZWYCZAJE

Każda wyprawa do nie znanego kraju, wiąże się  z tym, że możemy zostać zaskoczeni jakimś obyczajem, zwyczajem i to nie koniecznie miło. Warto zapoznać się z kilkoma zasadami obowiązującymi w kraju, do którego się wybieramy. Unikniemy w ten sposób niemiłych niespodzianek, rozczarowań, kłopotów czy  trudnych sytuacji.

Każdy kraj ma swoje zwyczaje, politykę obowiązująca na swoim terenie, dobrze jest wyruszyć na wakacje marzeń w pełni zorientowanym i przygotowanym. Zaoszczędzimy sobie rozczarowań a i przy okazji , poznamy przeróżne sytuacje, styl życia ludzi w  innej kulturze, poszerzymy wiedzę i będziemy zadowoleni.

Udostępnij na: