Park narodowy Picos de Europa

Picos de Europa

Picos de EuropaPiaszczyste plaże, unikatowe zabytki kultury oraz pyszna kuchnia – to wszystko znajdziemy w Kantabrii. Ten malowniczy region znajduje się w północnej części Hiszpanii, tuż nad Zatoką Biskajską, granicząc z Asturią, Kastylią oraz Krajem Basków. Chociaż Zielone Wybrzeże Hiszpanii wielu osobom kojarzy się przede wszystkim ze słonecznymi i piaszczystymi plażami, to jednak warto wiedzieć, że ważnym elementem krajobrazu są także Góry Kantabryjskie. Są one usytuowane na skraju Mesety Iberyjskiej i znajdują się na terenie kilku hiszpańskich regionów: Galicji, Asturii, Kantabrii, Kastylii oraz Kraju Basków.

 

TAJEMNICZA JASKINIA ALTAMIRA

Kantabria przyciąga turystów wieloma atrakcjami, spośród których należy wymienić chociażby jaskinię Altamira. Jeśli więc chcemy zorganizować wycieczkę do Kantabrii, z całą pewnością nie możemy przeoczyć tej wyjątkowej groty. Jaskinia znajduje się nieopodal Santillana del Mar, a odkryta została w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Szczególnie ciekawe jest jej wnętrze, które zostało pokryte różnobarwnymi malowidłami, prawdopodobnie należącymi do kultury magdaleńskiej.

Zwiedzanie jaskini Altamira warto rozpocząć od zobaczenia sylwetek zwierząt, które zostały ustawione w głównej części groty. Znajduje się tam kilkanaście żubrów, jelenie, sarny, koziorożce oraz konie. Na ścianach jaskini znajdują się malunki przedstawiające sylwetki bizonów w różnych pozycjach: upadku, klęku oraz skoku. Większość rysunków zdaniem archeologów mogła powstać nawet około trzynastu tysięcy lat przed naszą erą.

 

WYCIECZKA PO NADMORSKICH MIASTACH

Po odwiedzeniu słynnej hiszpańskiej jaskini, warto skierować się w stronę urzekającego Santander, miasta, będącego zarazem stolicą wspólnoty autonomicznej Kantabria. To dość duży ośrodek turystyczny, w którym funkcjonuje również port handlowy, pasażerski oraz rybacki.

Współczesne Santander jest również znanym kurortem uzdrowiskowym, więc w sezonie letnim przybywa tu spora liczba turystów. Spośród zabytków na uwagę zasługuje przede wszystkim gotycka katedra, która zachowała trójnawową kryptę z początków XIII wieku oraz klasztor z XVI wieku. W Santander znajduje się także kilka ciekawych muzeów, między innymi Miejskie Muzeum Prehistoryczne i Archeologiczne (placówka posiada ekspozycje przedstawiające znaleziska z kantabryjskich jaskiń) oraz Muzeum Morskie, w którym można obejrzeć szkielety wielorybów oraz wielu innych gatunków ryb.

 

MALOWNICZE ZAKĄTKI KANTABRII

Kantabria to ponadto kilka mniejszych  miejscowości nadmorskich, w których także warto się zatrzymać, jeśli czas nam na to pozwoli. Warto odwiedzić Laredo, które posiada piaszczyste plaże usytuowane w pobliżu pięknego rezerwatu przyrody. Miasteczko na tle innych kurortów wyróżnia się gość bogatą historią. W średniowieczu szczyciło się mianem portu królewskiego.

Najciekawszym zabytkiem w Laredo jest kościół z XIII wieku, ale warto także udać się na stare miasto, gdzie można obejrzeć pozostałości murów oraz obwarowań. Zabytkowy plac miejski otoczony jest dawnymi kamienicami.

Ciekawym kurortem jest także Santona, która turystów zazwyczaj urzeka swoim położeniem. Santona bowiem znajduje się na półwyspie, który otoczony jest turkusowym morzem niemal ze wszystkich czterech stron. Do najciekawszych zabytków tego miasteczka należy zaliczyć kościół z przepiękną architekturą romańską z XIII wieku oraz trzy morskie fortyfikacje, które niegdyś odegrały bardzo ważną rolę w trakcie wojen napoleońskich.

 

PIĘKNE GÓRY KANTABRYJSKIE

Powstały one w trakcie orogenezy hercyńskiej. Najwyższym wzniesieniem jest Torre de Cerredo, znajdujące się w masywie Picos de Europa. Masyw ten tworzy pasmo zbudowane z wapieni, które położone jest zaledwie dwadzieścia pięć kilometrów od Oceanu Atlantyckiego. Z tego więc względu malownicze szczyty Gór Kantabryjskich można podziwiać wypoczywając na kantabryjskich plażach. Masyw ten jest najczęściej odwiedzany przez turystów, gdyż posiada zdecydowanie najlepiej zorganizowaną infrastrukturę w porównaniu do pozostałych szczytów.

Według dawnych legend, nazwę szczytom Picos de Europa nadała grupa żeglarzy, powracających z dalekich stron do domów. Strzeliste i okryte śniegiem góry były dla wielu podróżników zwiastunem zbliżających się rodzinnych stron.

Torre de Cerredo jest najwyższym szczytem Gór Kantabryjskich. Pierwszego wejścia dokonała grupa wspinaczy w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

 

BUDOWA GEOLOGICZNA PASMA GÓRSKIEGO

Grzbiety Gór Kantabryjskich zbudowane są w głównej mierze z marmurów, wapieni, piaskowców oraz kwarcytów. Niekiedy do gór tych włącza się także Góry Baskijskie, które znajdują się nieco dalej na wschodzie (wówczas łączna ich długość wynosi prawie sześćset kilometrów). Skały tworzące górskie masywy są podatne na działanie czynników atmosferycznych. Z tego względu na terenie gór znajduje się wiele skalnych grot, ukształtowały się także rozmaite formy krasowe.

Góry Kantabryjskie należą do gór stosunkowo słabo zaludnionych. Jedyne przejście, zarówno drogowe, jak i kolejowe, prowadzi przez przełęcz Pajares.

 

UROKLIWY PARK NARODOWY

Na terenie Gór Kantabryjskich znajduje się także park narodowy o nazwie Picos de Europa. Można tu również odnaleźć jeziora nazywane Lagos de Covadonga oraz miejsce bitwy, która stała się początkiem rekonkwisty. Najcenniejszym pod względem przyrodniczym masywem jest szczyt Cornion, który objęto ochroną już na początku XX wieku. Powstał wówczas Park Narodowy Ordesa i Monte Perdido, którego nazwę później zmieniono na park Picos de Europa.

Na terenie parku można znaleźć liczne szlaki turystyczne, które zachęcają do pieszych wycieczek. Trasy mają różne długości i posiadają rozmaite stopnie trudności. W trakcie wędrowania można podziwiać przepiękne wapienne formacje skalne, białe ostre granie, rwące rzeki i przebywać kręte wąwozy. Możliwość podziwiania piękna Gór Kantabryjskich daje także kolejka Fuente De.

 

Udostępnij na: