Najważniejsze zabytki i muzea Malagi

malaga

malagaMalaga – piąte co do wielkości miasto Hiszpanii jest jednym z ważniejszych miejsc na turystycznej mapie świata. Położone w regionie Andaluzja w południowej części kraju, nad Morzem Śródziemnym, co roku przyciąga tłumy turystów. Słynie przede wszystkim z pięknych, rozległych plaż, ciekawej kultury, tradycji, gastronomii, godnego pozazdroszczenia klimatu oraz gościnnego usposobienia mieszkających tu ludzi. Nie brak tu także wspaniałych zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Położona na południowym wybrzeżu Hiszpanii Malaga jest pięknym, malowniczym miastem, który co roku odwiedzają tłumy turystów. Fantastyczny klimat i wspaniałe, egzotyczne krajobrazy oraz oczywiście plaże Costa del Sol są główną atrakcją turystyczną, jednak miasto może poszczycić się także innymi atrakcjami. Słynie także ze monumentalnych zabytków jak np. rzymski amfiteatr czy ruiny twierdzy Alcazaba, jak również z licznych muzeów, w których podziwiać można wspaniałe zbiory dzieł sztuki.

 

WARTO ZOBACZYĆ SŁYNNE MUZEA

Jednym z najważniejszych miejskich zabytków jest także szesnastowieczny, renesansowy pałac Count of Bellavista z wyjątkowo pięknym, kasetonowym sufitem wykonanym w stylu Mudejar. Obecnie znajduje się tam Muzeum Picassa. Muzeum dokumentujące jego życie i twórczość. Znajdują się tutaj dwieście cztery prace artysty przekazane przez rodzinę Picassa. Dzieła te reprezentują wszystkie etapy malarstwa, przez które przeszedł artysta, od czasów młodości aż po dzieła stworzone w ostatnim etapie życia artysty.

Godne polecenia jest również Muzeum Archeologiczne usytuowane w zamku – fortecy La Alcazaba. Znajdują się tutaj ważne, archeologiczne zbiory od czasów panowania Fenicjan po epokę Maurów, rzymskie rzeźby i mozaiki, arabska ceramikę i wiele prehistirycznych eksponatów. Wiele z nich zostało znalezionych podczas prac restauracyjnych zamku La Alcazaba. Twierdza została wybudowana przez Rzymian i przebudowanej w IX wieku przez Maurów, którzy okupowali Malagę aż do połowy XV wieku.

Muzeum Sztuk Pięknych w Maladze jest zlokalizowane w starym pałacu Aduana. W niższej części można podziwiać obrazy, rzeźby, mable i ceramikę z czasów renesansu, gotyku i baroku, np. prace wykonane przez Pedro Mena. Pozostała część muzeum jest poświęcona czasom współczesnym z malarstwem malageńskim. Na Calle Molina Lario znajduje się natomiast Muzeum Katedralne, gdzie znajdziemy wiele wspaniałych obrazów, rzeźb i rękopisów. Poza tym w Maladze warto odwiedzić również Muzeum Walki Byków oraz Muzeum Sztuki Współczesnej.

 

OLŚNIEWAJĄCE ZABYTKI ARCHITEKTURY

Chociaż miasto rozwijało się bardzo szybko w ciągu ostatnich dwudziestu lat i stało się bardzo nowoczesne, zachowało swój tradycyjny charakter i może poszczycić się bogatym dziedzictwem historycznych monumentów. Jednym z najstarszych zabytków jest tutaj rzymski amfiteatr, datowany na drugi wiek naszej ery. Został odkryty przez przypadek w drugiej połowie naszego stulecia, kiedy wykonano wykop pod nowy budynek ujawniając jego istnienie.

Godnym polecenia obiektem historycznym jest również zamek Gibralfaro, wybudowany przez muzułmańskiego władcę Grenady w pierwszej połowie XIV wieku. Z murów udostępnionych do zwiedzania roztacza się piękny widok na miasto.

Malaga słynie oprócz tego z wspaniałych obiektów architektury sakralnej. Katedra w Maladze jest powszechnie nazywana “la manquita”, czyli jednoręczną damą, ponieważ jedna z jej dwóch wież została wybudowana tylko w połowie i nigdy nie została ukończona. Najcenniejszym elementem tej monumentalnej budowli są drewniane figury chóru z 42 posągami świętych, dzieło wielu artystów. Ponadto na uwagę zasługuje kościół Nuestra Señora de la Victoria z XV wieku, Santuario de Nuestra Señora de la Victoria z XVI wieku oraz XVIII-wieczny pałac biskupi.

Udostępnij na: