Najpopularniejsze turystyczne miasta

atrakcje turystyczne hiszpanii

zwiedzanie kraju baskówSan Sebastian (Donostia), baskijskie miasto położone na północy Hiszpanii, nieopodal granicy z Francją. Położone nad Zatoką Biskajską, otoczone zarówno morzem, jak i górami. Miasto założone w 12 wieku. Przelotnie było w rękach Francuzów, Anglików i Portugalczyków.

Drugim miastem równie często odwiedzanym jest Bilbao, czwarte pod względem wielkości miasto Hiszpanii i jedno z najbardziej awangardowych miast w Europie. Słynące z niezwykłych budynków takich jak:  Muzeum Guggenheima(przypominające tytanowy gigantyczny statek), Most Zubizuri w kształcie żaglówki czy dwunastometrowa podobizna szczeniaka wykonana
z kolorowych kwiatów.

 

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE HISZPAŃSKIEGO MIASTA

Nadmorskie położenie i korzystne warunki atmosferyczne tej wakacyjnej stolicy Hiszpanii stworzyły legendę jakoby wizyta w San Sebastian miała mieć właściwości lecznicze, pomagać w rozwiązaniu problemów skórnych. Sławę zyskało na początku XX wieku, kiedy to królowa Isabela II wybudowała sobie tam Pałac Miramar. Powstało wówczas wiele luksusowych hoteli Wybrzeża Baskijskiego, kasyn i teatrów. Obecnie – choć uważane za najdroższe w Hiszpanii – miasto jest przez cały rok tłumnie odwiedzane przez turystów.

Wiele osób przejeżdża przez miasto w drodze do Santiago de Compostella, inni przybywają tu na Międzynarodowy Festiwal Filmowy, jeszcze inni chcą odpocząć nad zatoką. Miasto pełne zieleni i kwitnących przez cały rok kwiatów, a to za sprawą niespotykanej nigdzie indziej drobnej mżawki Chirimiri spadającej na miasto przez cały rok. Wieczorem tętni tu życie, nie tylko na promenadzie, ale także wokół Placu Konstytucji(Plaza de la Constitucion, plac z mnóstwem urokliwych średniowiecznych balkonów, na którym niegdyś odbywały się walki byków). Położona u podnóża góry Urgull, stara część miasta pełna jest kawiarni, klubów i restauracji wybrzeża Costa Vasca (gdzie serwują pyszne przekąski zwane tapas) oraz wytwornych sklepów z designerskimi ubraniami i obuwiem.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE NA SAN SEBASTIAN

Góra Igeldo – Położona nieopodal plaży Ondaretta. Na górę można wjechać kolejką linową, zajmuje to kilka minut, bilet jest tani, a widok z góry – zapierający dech w piersiach.

Ratusz – Jeden z najpiękniejszych budynków w Hiszpanii, pierwotnie mieściło się w  nim kasyno.

Kościół Świętego Wincenta – Najstarszy budynek w San Sebastian, utrzymany w stylu gotyckim, piękny i godny zobaczenia.

Pałac Miramar  – Zbudowany dla królowej Marii Krystyny. Otoczony pięknymi ogrodami, obecnie przyjmuje się w nim ważnych urzędników państwowych. Mówi się, że warto przylecieć do San Sebastian aby zobaczyć chociaż raz imponujący Pałac Miramar.

Akwarium – Szklany tunel umożliwiający podziwianie podwodnego świata.

 

WYCIECZKA DO SŁONECZNEGO BILBAO

Muzeum Guggenheima – Muzeum Sztuki Współczesnej swoim wyglądem przypominające olbrzymi statek. Muzeum zostało zaprojektowane przez Franka O. Gehr’ego

Muzeum Sztuk Pięknych – Sześć tysięcy niezwykle istotnych prac, w tym Goya, Cezanne i Gaugain.

Katedra Santiago – Piękna katedra utrzymana w stylu gotyckim. Perła miasta.

Most Biskajski – Gondolowy most z XIX wieku.

Średniowieczne stare miasto – Zabudowa czternastowieczna, średniowieczne, pełne uroku uliczki i mnóstwo uroczych restauracji na Costa Vasca serwujących kalmary, tapas i rumiane krokiety.

Muzeum Archeologii i Etnografii Baskijskiej

Inne miasta godne polecenia to Vitoria(nazwa baskijska Gasteiz) stolica krainy Basków oraz Fuenterrabia (Hondarribia), bardzo urokliwe miasteczko graniczące z Francją.

 

Udostępnij na: