Najbardziej znane wina hiszpańskie

tradycja picia winaHiszpania słynie w świecie między innymi jako jeden z największych producentów win. Słynne hiszpańskie winnice, znane są już od czasów rzymskich. Wiele wyśmienitych gatunków wywodzi się  z tego kraju, szczególnie należy wyróżnić czerwone wina wyrabiane w La Rioja i sherry pochodzące z Andaluzji. Odwiedzając bary i kawiarnie nie musimy kosztować wyłącznie win, serwowane są także inne napoje, zarówno alkoholowe jak i bez alkoholu. Hiszpanie są wielkimi smakoszami kawy.

Oferta jest bogata zarówno w potrawach jak i w napojach, któż nie marzy o bajecznych wakacjach oprawionych w pełni wspaniałymi zdarzeniami, przygodami i doświadczeniami? Costa Dorada… wybrzeże marzeń pod każdym względem.

 

 

POPULARNE NAPOJE PROSTO Z HISZPANII

To właśnie wina i gatunki kawy są ich wielkimi specjalnościami, znają się  bardzo dobrze i na jednych i na drugich. Brandy i wszelakie likiery, takie jak anis, pije sie jako aperitif i digestif , jak na przykład mrożone, bladozłote sherry fino. Cóż zatem zaoferują nam restauratorzy do picia oprócz wyżej wymienionych? Z pewnością gorące napoje – Café con leche, jest to duża porcja kawy pół na pół z mlekiem, oraz café cortado kawę z ekspresu z odrobiną mleka, lub też café solo po prostu czarną kawę. Popularna jest też gorąca czekolada i w tym kraju podawana jest z churros ( są to batony z ciasta).

W upalne dni każdy z nas marzy o czymś chłodnym do picia. Hiszpania jest jednym z tych wspaniałych krajów, w którym można bezpiecznie pić wodę z kranu. Nie wszyscy ufają jednak takiej metodzie chłodzenia i wolą kupować wodę mineralną bez gazu (sin gas) lub gazowaną(con gas). Ale cóż tam woda jest wszędzie nic w tym nadzwyczajnego, zatem należy spróbować gasić pragnienie np. horchatą – słodkim, mlecznym napojem, zrobionym z migdałów zielonych- chufas. Innym popularnym napojem chłodzącym jest mrożone mleko z pływającą słodką bezą- leche merengada. Jak w większości krajów także w Hiszpanii popularna jest lemoniada musująca- gaseosa, może być pita sama lub z dodatkiem wina. Będąc w suchym upalnym klimacie, często marzymy o tropikalnych napojach, o świeżo wyciśniętym soku z tamtejszych pomarańczy – dostaniemy taki sok bez problemu znajduje się pod nazwą zumo de naranja natural, doskonale ugasi pragnienie i jakże doda sił i zdrowia!

 

CO WARTO ZJEŚĆ NA COSTA DORADA?

Planując wypoczynek w zagranicznych kurortach, bierzemy pod uwagę między innymi tamtejsze kuchnie, zwyczaje kulinarne, oraz opinie o restauracjach. Wybierając Costa Dorada mamy do wyboru bogaty wachlarz przeróżnych, wspaniałości kulinarnych. Hiszpania słynie ze wspaniałych smaków i  potraw, każdy z nas chciałby do wspaniałego wypoczynku dołożyć też niepowtarzalne doznania kulinarne, które z pewnością zapiszą się w pamięci w pierwszej kolejności. Kuchnia hiszpańska jest podzielona na regiony, oznacza to, że w każdym regionie możemy spotkać inne potrawy lub różne składniki tych potraw. Należy nadmienić iż w tym kraju jedzenie i gotowanie są fundamentalnymi elementami kultury, wokół tych czynności skupia się całe życie rodzinne, scalają się więzi, rodziny rozmawiają z sobą i spędzają bardzo dużo czasu razem. Wybierając się do Asturii możemy spodziewać się prostych, wiejskich dań oraz wielu gatunków sera, inaczej jest w kuchni galicyjskiej, ta charakteryzuje się wyrazistymi smakami – ryby, wołowina przyrządzane są na wiele sposobów i przyprawiane ostrą papryką.

Costa Dorada ze względu na bardzo urodzajną glebę daje mieszkańcom oraz turystom swoje bogactwa, wszelkie owoce z własnej gleby. Jada się tu wiele brzoskwiń, gruszek zaprawianych w czerwonym winie, które jest podstawą wielu dań. Także w okresie wiosennym spotkamy w restauracjach wiele warzyw, słodkich i ostrych odmian czerwonej papryki i pomidorów.

Rejon Morza Śródziemnego obfituje natomiast w warzywa z pieca oraz ryby pieczone w soli. Jeśli jesteśmy miłośnikami zup i chłodników, koniecznie musimy wybrać się do Andaluzji, z pewnością zachwyci zupa migdałowa oraz wszelkie mieszanki ryb i szynek. Kuchnia hiszpańska jest naprawdę jedną z bardziej kolorowych, i ciekawych na świecie kuchnią, jeśli lubimy dobrze zjeść, eksperymenty kulinarne to nasza pasja – spędźmy urlop na Costa Dorada satysfakcja gwarantowana.

Udostępnij na: