Jak tanio pojechać na wakacje do Hiszpanii?

tania wycieczka do hiszpanii

tania hiszpaniaKiedy planujemy wakacje dla większości z nas istotną kwestią są finanse. I oczywiście rozsądne podejście już na etapie samego pomysłu jest wskazane. Do wyboru mamy kilka sposobów, aby zaoszczędzić a przy okazji zachować komfort, do którego przywykliśmy.

WCZASY LAST MINUT
Pierwszym sposobem jest kupienie wycieczki w systemie last minute. Wycieczki są zazwyczaj o kilkanaście, kilkadziesiąt procent tańsze. Na przykład ceny tych do Hiszpanii zaczynają się już od 1200 złoty za tydzień pobytu. Oferta zazwyczaj nie różni się od tej kupionej z wyprzedzeniem i jest pełnowartościowa. Zawsze zdarzyć mogą się jednak „niespodzianki”, więc powinniśmy dokładnie przeczytać regulamin, pytać o wszelkie niejasności i prosić o wyliczenie całości kosztów, które musimy ponieść.
Zalet jest wiele. Po pierwsze cena. A ta jest o wiele niższa i w portfelu zostaje nam sporo na inne wydatki i atrakcje Hiszpanii. Po drugie mamy gwarancję wyjazdu, ponieważ taka oferta nie może być odwołana. Po trzecie dwadzieścia dni przed planowanym wyjazdem cena nie może ulec zmianie. Nawet jeżeli wszystkie ceny wzrosną, na przykład koszty transportu, cło, podatki, zmienią się kursy walut, albo  nawet wszystko naraz, to my kupiliśmy wycieczkę tydzień czy kilka dni przed i mieścimy się w owych dwudziestu dniach.
Poza tym mamy identyczne prawa jak osoby, które kupiły wycieczkę wcześniej.
Ale taka oferta ma również istotne wady. Przecież musimy czekać na ostatnią chwilę. Czy na pewno można zaplanować urlop i kupić dokładnie taką wycieczkę, jaka nas interesuje w ostatniej chwili. To raczej propozycja dla ryzykantów lub ludzi nie do końca zdecydowanych, zgadzających się na „łut szczęścia”.

OFERTY WYJAZDÓW FIRST MINUTE

Dla ludzi, którzy lubią planować jest inna propozycja. Oferta first minute polega na tym, że im dalej do sezonu, tym wyższe rabaty. Niestety, tu kupujemy wycieczkę znacznie wcześniej niż w przeciągu, gwarantujących cenę, dwudziestu dni. I właśnie zmiana ceny w trakcie oczekiwania na wyjazd budzi największe obawy. I w tym przypadku należy dokładnie przeczytać umowę zanim ją podpiszemy, gdyż cena wycieczki może się zmienić, tylko gdy znajduje się tam zapis wyraźnie to przewidujący.

Zawsze warto wyjaśnić także wszelkie niedopowiedzenia, bo co innego dla organizatora może oznaczać na przykład „niedaleko plaży”, a co innego dla nas. Standard trzech gwiazdek w innym kraju może zasadniczo różnić się od naszego w Polsce. Pamiętajmy też, że zawsze mamy prawo do reklamacji, nieważne czy to zgubiony bagaż, czy opóźniony samolot, czy inne nieprawidłowości zawsze reklamacja musi być złożona na piśmie u organizatora wyjazdu. Żądajmy zmniejszenia ceny najlepiej posługując się ‚tabelą frankfurcką’, która procentowo określa możliwości obniżki. Jeśli to nie pomaga, możemy również zwrócić się do rzecznika konsumentów. Z bezpłatnych porad, udzielanych przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, możemy skorzystać pod numerem telefonu 0 800 800 008.

TANI BILET LOTNICZY TANICH LINII

Jednak zawsze warto baczną uwagę zwracać na to co wybieramy. Należy zapoznać się z wszelkimi opłatami, uzgodnić wszystkie warunki, wszystko, co może istotnie wpłynąć na komfort naszego wypoczynku. Ale najlepiej decydować się na oferty last minute w znanym i sprawdzonym biurze podróży. To zawsze się opłaca.
Mamy jeszcze jedną opcję: kupić tani bilet lotniczy.  Reklamy często zachęcają nas do korzystania z usług tak zwanych „tanich linii lotniczych”. Poza ofertami za złotówkę, której zawsze towarzyszy nieodłączna gwiazdka, zwiększający kilkaset razy koszt zakupu biletu, pod przykrywką dodatkowych opłat mamy też realne ale jednak niższe ceny biletów. Ale co kryje się pod tą atrakcyjną ceną. I tu znów musimy poważnie przestudiować regulamin, gdyż tanie linie mogą być tanie w wyniku pewnych ograniczeń. Możliwe jest na przykład istotne ograniczenie bagażu a bardzo dokładne ważenie bywa powodem do słonej opłaty za nadbagaż. Inną pułapką jest stosowanie uproszczeń dla pasażerów, jak odprawa przez Internet, co powoduje, ze w przypadku, gdy zapomnimy wydrukować kartę lub kliknąć potwierdzenia, musimy skorzystać z tradycyjnej odprawy – całkiem kosztownej niestety. Poza tym nie dość, że Polacy mają skłonność w ogóle do nieczytania regulaminów, to jeszcze często dostępne są one tylko w języku angielskim.
Ponadto pasażerowie narzekają również na notoryczne gubienie ich bagaży, mało komfortowe ustawienie foteli w samolocie i ogólną ciasnotę lub, że nie wolno na pokład zabrać nawet wody mineralnej, po to, by identyczną kupić na pokładzie za spore pieniądze. No i jeszcze warto pamiętać, że gdy bilety na dany lot kiepsko się sprzedadzą może on zostać po prostu odwołany i dostaniemy propozycję lotu za kilka dni.
Ale jest sposób, by jednak skorzystać z tanich linii i być zadowolonym.

Po pierwsze dokonujmy rezerwacji jak najwcześniej, im większe wyprzedzenie tym naprawdę taniej.

Po drugie rezerwujmy bilety w obie strony, to kolejny upust.

Po trzecie wybierajmy najkrótsze trasy – a obowiązkowo bez noclegu.

Po czwarte zgódźmy się na ewentualną możliwość przesunięcia wylotu o jeden dzień, to zapewnia realnie dużą zniżkę.

Polecane biura podróży:
Alfa-Star
Almatur
Ecco Holiday
Europoltour
Gandalf Travel
Itaka
Neckermann
Orbis Travel
Orka Travel
Oskar Travel
Rainbow Tour
Selectours
Skarpa Travel
Sky-Club
Tramp Travel
Triada
TUI
Wezyr Holidays
Wygoda Travel

Udostępnij na: