Gijón – legendarna stolica prowincji rzymskiej

gijon spainNajwiększym miastem Asturii jest Gijon, będące jednocześnie portem. Aglomeracja znajduje się nad Zatoką Biskajską. Historia Gijon sięga czasów rzymskich. Pierwotnie miasteczko nosiło nazwę „Gigia”. Współczesne Gijon natomiast to połączenie portu, kurortu oraz ośrodka przemysłowo – handlowego.

 

KLIMAT I POGODA W GIJON

Hiszpańskie Gijon przyciąga turystów przede wszystkim umiarkowanym klimatem oraz urokliwą lokalizacją. Kurort ten znajduje się na wzgórzu między dwiema plażami. To właśnie tutaj każdego roku wypoczywają tysiące osób, zgodnie twierdząc, że to jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie hiszpańskiej Asturii.

 

CIEKAWOSKI HISTORYCZNE

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie współczesnego Gijon zostały określone na czas epoki neolitu. To właśnie z tego okresu pochodzą znalezione w okolicy kurhany. Miasto początkowo rozwijało się przede wszystkim jako port. Przełom VII i VIII wieku przyniósł upadek Rzymu, po którym rozpoczęło się panowanie muzułmańskie.

Kolejny rozwój Gijon datowany jest dopiero na wiek XIV. Wówczas w miasteczku zbudowano stację dokującą oraz przeprowadzono rozbudowę portu. XIX wiek z kolei to okres rozwoju przemysłowego. W tym okresie rozwinął się głównie przemysł stoczniowy, jednak został praktycznie doszczętnie zniszczony w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

 

ATRAKCJE WSPÓLCZENSEGO GIJON

Dzisiejsze Gijon szczyci się wieloma zabytkami oraz ciekawymi atrakcjami turystycznymi. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dzielnica Cimadevilla, która znajduje się na południowym zboczu wzgórza. To właśnie tutaj można odnaleźć wiele ważnych pod względem historycznym obiektów. Znajduje się tu między innymi zamek Castro de Campa Torres oraz interesujące łaźnie rzymskie. Plac miejski otoczony jest wieloma restauracjami, w których można skosztować wyjątkowych specjałów kuchni Hiszpanii.

Warto zainteresować się także nieco bardziej nowoczesną architekturą. Na terenie Gijon znajduje się wiele placówek muzealnych, spośród których na pewno trzeba odwiedzić Muzeum Etnograficzne Asturii. Znajdziemy tam wiele fascynujących ekspozycji oraz wystaw dotyczących w głównej mierze historii oraz etnografii asturyjskiego regionu.

 

WSPANIAŁA MONUMENTALNA ARCHITEKTURA

Interesującym obiektem jest również budynek uniwersytetu w Asturii, noszący nazwę Universidad Laboral de Gijon. Budowla jest zaliczana do największych obiektów na terenie Hiszpanii (a prawdopodobnie jest to także jeden z największych budynków uniwersyteckich na całym świecie).

Uniwersytet został wybudowany w latach czterdziestych XX wieku, ale niektóre części po dziś dzień nie zostały ukończone. Budynek jest przede wszystkim przykładem monumentalnego budownictwa dyktatury. Na szczególną uwagę zasługują bogate detale oraz drogie materiały wykończeniowe (na przykład kafelki ręcznie malowane czy ławki, które zostały wykonane z egzotycznego drewna rosnącego w Gwinei Równikowej).

W Gijon warto również zobaczyć również przepiękne plaże, które pozwalają się oderwać od wielkomiejskiego gwaru i hałasu. Jeśli pozwoli nam czas, można też udać się do Ogrodu Botanicznego w Asturii, który zajmuje powierzchnię dwudziestu pięciu hektarów. Największą atrakcją przyrodniczą jest potężne akwarium, w którym żyje kilkadziesiąt gatunków morskich stworzeń.

 

 

Udostępnij na: