Costa del Azahar – Wybrzeże Kwiatu Pomarańczy

costa del azahar

costa azaharCosta del Azahar, czyli z hiszpańskiego: Wybrzeże Kwiatu Pomarańczy. To niezwykle piękny zakątek, położono w malowniczym rejonie, jakim jest Walencja. Ciągnie się 300 kilometrów obejmując wybrzeże śródziemnomorskie od ujścia rzeki Ebro, aż po przylądek Cabo de Nao. Strome wybrzeże tworzą Góry Iberyjskie.

ROZLEGŁE, PŁASKIE, LAGUNOWE WYBRZEŻE

Jest to najbardziej płaskie i rozległe lagunowe wybrzeże Hiszpanii. Znajdują się tam najpiękniejsze piaszczyste plaże. Piasek, co ciekawe, jest nie spotykany w innych regionach – gruby i twardy. Znajdują się tu świetne kąpieliska morskie takie jak: El Saler, Benicasim, Vinaroz. Jego cudowna, fantastycznie brzmiąca nazwa wzięła się stąd, że jest to również znany obszar uprawy drzew cytrusowych. Region znany jest z wielu atrakcji turystycznych, wspaniałych zabytków. Hiszpańskie święta obchodzone są tu z niezwykłym rozmachem.

Dobrze jest na własne oczy zobaczyć miasta na Costa del Azahar , jak na przykład Walencję i Saguntz ruinami rzymskiej twierdzy, oraz parki przyrody Desierto de las Palmas i Prat de Cabenes – Torreblanca. Można wybrać się do  aqua parku AQUARAMA. Ponadto możemy wybierać z bogatej oferty restauracyjnej baza hotelowa jest świetnie przygotowana.

NIE TYLKO PLACKIEM NA PLAŻY – ZABYTKI, CIEKAWE MIEJSCA

Wybierając się na Wybrzeże Pomarańczy musimy zdecydować się, w którym miejscu tego malowniczego zakątka chcielibyśmy się zatrzymać. Każde z miast oferuje nam niezapomniane przeżycie, gorące słońce, piękne plaże, ale co jeszcze?
Zwiedzanie na Costa del Azahar nie musi być nudne. W Beniscassim, którego historia zaczęła się na początku XI wieku, turyści są świadkami i uczestnikami wielu wydarzeń kulturalnych. Fani dobrej muzyki znajdą  coś dla siebie, gdyż odbywa się tam słynny festiwal muzyczny, który uchodzi za jeden z najważniejszych w Europie, jeśli chodzi o muzykę indie. Działają tu także liczne galerie, promujące także lokalnych artystów, teatr, organizowane są liczne wystawy. Miasto posiada mały port, ośrodki portowe i kluby wodne dla pasjonatów żeglarstwa. W styczniu odbywają się tam charakterystyczne, hiszpańskie fiesty. Całości dopełnia piękna, piaszczysta plaża.
Wizytówką  innego pięknego miasteczka Peniscola jest monumentalny zamek z XV wieku Pope Luna. Poniżej niego znajduje się bardzo romantyczna starówka – miejsce, w którym nie sposób się nie zakochać, idealne na wieczorne spacery i wyznania w świetle księżyca. Kwitnie tu także życie towarzyskie za sprawą licznych restauracji oraz imprez kulturalnych. Na jeden tydzień w roku Peniscola staje się stolicą hiszpańskiej kinematografii, gdyż odbywa się tam  Międzynarodowy Festiwal Filmów Komediowych. Za sprawą jednej z najpiękniejszych plaż turyści uwielbiają spędzać urlopy w tym mieście, a miasto uwielbia turystów oferując rozbudowaną strefę hotelowo – gastronomiczną.

DŁUGIE, PIASZCZYSTE, DZIKIE PLAŻE

25 kilometrów na południe od Peniscoli położona jest malownicza miejscowość, słynąca z długich, piaszczystych, na wpół dzikich plaż.  Alcoceber, bo o nim mowa, to raj zarówno dla samotników, jak i rodzin z dziećmi. W dzień oferuje zawsze piękną pogodę, przejrzystą wodę i  wiele rozrywek. Do wyboru mamy możliwość nauki jazdy na nartach wodnych, także jazdę konną, korty tenisowe lub po prostu leniuchowanie na plaży. Popołudnie zachęca do pieszych wędrówek i zwiedzania. Samo Alcoceber składa się z wielu spokojnych i urokliwych dzielnic, po których miło snuć się wieczorami, ale stanowi również doskonały punkt wypadowy. Warto wybrać się na przepiękne wyspy Columbretas, mały archipelag pochodzenia wulkanicznego,zobaczyć zamek Xiviert, górujący nad miasteczkiem, czy też skorzystać z usług parku wodnego”Aquarama (Benicassim)”, oddalonego od Alcoceber o 35 km.

LANGUSTYNKI
Vinaros, natomiast, jest to niewielka miejscowość, ale niezwykle malownicza. Jej nazwa oznacza ‘ziemię langust’ i z tej okazji w sierpniu są tam obchodzone huczne ‘langustynki’. Nie zabraknie nam tam również dreszczyku emocji, gdyż miasteczko słynie z okazałych aren do korridy. Niewątpliwą zaletą jest także to, że blisko znajdują się warte obejrzenia: park Delty Ebro, wysepki Columbretes czy góra Monte Puig.
Podsumowując: czy zdecydujemy się na wakacje w romantycznej Peniscoli, czy też sprzyjającej rodzinom z dziećmi, kameralnej Alocecebr, czy w dowolnym zakątku tej pięknej części świata, pobyt na pewno będzie udany i chwil spędzonych na Wybrzeżu Kwiatu Pomarańczy nie zapomnimy nigdy!

PRAWIE JAK COSTA BLANCA I COSTA DEL SOL

Niewątpliwie zalety tego wybrzeża w większości są takie same jak w przypadku innych hiszpańskich rejonów strefy przybrzeżnej, czyli dobre plaże, klimat, przyjaźni ludzie, mnóstwo świeżych owoców morza, tapas. Jednak istnieją pewne powody, które pozwalają królować Costa del Azahar nad innymi rejonami, jak choćby Andaluzja. Jako jedne miejsce na wybrzeżu nie może być porównywane do takich ośrodków jak choćby bardziej południowe Costa Blanca i Costa del Sol, gdyż region ten przeżywa teraz bardzo gwałtowny rozwój a turystyka na Costa del Azahar jest  na bardzo wysokim poziomie. Choć może wybrzeże nie było do niedawna aż tak popularne jak pozostałe, wymienione wcześniej, to teraz przeżywa swój rozkwit. Innym powodem są piękne  krajobrazy w regionach tuż za Orange Blossom Coast, zwane Baix Maestrat .

TURYSTYKA WIEJSKA

Jest to doskonały obszar dla turystyki wiejskiej, czyli na spacery,  jazdę konną, jazdę na rowerze. Za plus można uznać to, że strefa turystyczna ze wszystkimi jej atrakcjami właściwie łączy się z dziewiczymi regionami położonymi wewnątrz lądu, a ma to związek właśnie z brakiem rozwoju w przeszłości.

Im dalej na południe, tym więcej domów wakacyjnych, a mniej zwykłych, zamieszkiwanych przez tubylców. W skrócie można powiedzieć,  że chociaż oczywiście można spędzić całe wakacje przy basenie lub na plaży, to ten obszar jest idealnym miejscem, dla tych, którzy na preferują aktywny wypoczynek na Costa del Azahar jak i tych, których interesuje  zwiedzanie na Costa del Azahar.

Ale pamiętaj:  jeśli zdecydujesz się odwiedzić Costa del Azahar  i masz zamiar przyjechać do tak specyficznego kraju, jakim jest  Hiszpania, pamiętaj, że język angielski nie jest językiem powszechnie używanym. Wskazane jest, aby nauczyć się co najmniej kilka słów w języku hiszpańskim, bądź zabrać ze sobą   rozmówki hiszpańskie lub chociaż słownik.

No cóż… Najwspanialszych wakacji na Orange Blossom Coast!

Udostępnij na: