Charakterystyka kuchni hiszpańskiej

dania z hiszpanii

kuchnia hiszpańskaJedną z najbardziej znanych tradycji kulinarnych kuchni europejskiej jest tradycja hiszpańska. To właśnie kuchnia półwyspu Iberyjskiego odznacza się wieloma specyficznymi cechami, mianowicie wśród dań można odnaleźć zarówno potrawy nawiązujące do kuchni śródziemnomorskiej, jak i typowe dania pasterskie. Taka różnorodność sprawia, iż zarówno smakowite sery z Hiszpanii, jak i najpopularniejsze hiszpańskie desery smakują wyjątkowo apetycznie.

PAELLA Z WALENCJI, GAZPACHO Z ANDALUZJI

Kuchnia hiszpańska ma to do siebie, że związana jest z poszczególnymi regionami. Wyśmienita paella valenciana jest zatem związana z hiszpańską Walencją, natomiast zupa gazpacho z ogórków jest daniem wywodzącym się z andaluzyjskiej krainy. Każde danie wydaje się więc mieć swoje korzenie, warto o tym pamiętać.

WPŁYWY ARABSKIE I MEKSYKAŃSKIE

Na ukształtowanie się tak wyjątkowej kuchni hiszpańskiej wpływ miało wiele kultur, między innymi wyraźnie można zauważyć tradycję arabską, odznaczającą się użyciem szafranu, który wykorzystuje się do przyrządzenia słynnej paelli hiszpańskiej czy wpływy kuchni meksykańskiej, która wprowadziła ziemniaki oraz paprykę. Oba te składniki można znaleźć chociażby w wielu przepisach na hiszpańskie przekąski tapas.

TORTILLA I EMPANADILLAS

Hiszpanie rozsmakowali się nie tylko w słodkich deserach, ale również i w wielu daniach, które dzisiaj znane są na całym świecie. Placki i farsz tortilla to danie znane właściwie w całej Europie, podobnie jak przepis na pierożki hiszpańskie, zwane empanadillas, mogące stanowić zarówno główne danie, jak i doskonałą przekąskę.

WĘDLINY I WINA

W wielu regionach hiszpańskich można się ponadto zetknąć z niezwykle wytrawnymi gatunkami wina oraz wyjątkowo smacznymi wędlinami. Spośród najbardziej znanych wędlin hiszpańskich na pewno należy wymienić szynkę serrano oraz wędliny Iberico. Ceny szynek hiszpańskich nie należą do najtańszych, ale mimo to cieszą się one naprawdę sporą popularnością w całej Europie, podobnie jak różne rodzaje hiszpańskich win.  Za najsłynniejsze wina hiszpańskie uznaje się między innymi wino malaga, wino sherry oraz musujące wino Cava. Wina te podawane mogą być wraz z głównymi daniami, jak i z przekąskami. Dobrze schłodzone natomiast doskonale gaszą pragnienie podczas nawet najgorętszych upałów.

Udostępnij na: