10 powodów dlaczego warto wybrać się do Hiszpanii

hiszpania atrakcjeHiszpania jest najliczniej odwiedzanym przez turystów krajem. To jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, pełne uroczych uliczek, cennych zbytków i pamiątek, wpisanych na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Znajduje się tam ponad 2000 doskonale zachowanych zamków obronnych, pięknych i unikalnych w skali światowej zespołów staromiejskich, jak choćby te w Kordowie, Salamance, Toledo, Santiago de Compostela czy Burgos.

Podziwiać możemy także jedyny zachowany w idealnym stanie pałac arabski, średniowieczny zespół architektoniczny Czerwony Zamek Alhambra w Granadzie.Hiszpania to kraj zadziwiający pod każdym względem. Obowiązują tu cztery oficjalne języki, dwa największe miasta cechuje to, że mają równe znaczenie, a tak zróżnicowanego krajobrazu, nie spotkamy nigdzie indziej.

 

POŁOŻENIE GEOPOLITYCZNE HISZPANII

Aż trudno uwierzyć, że do lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia Hiszpania była jednym z najuboższych krajów Europy. Na szczęście uroki tego wspaniałego miejsca zostały docenione przez turystów i ich masowy napływ spowodował napływ kapitału a co za tym idzie wzrost inwestycji. Niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem było przystąpienie do Unii Europejskiej. Wszystko to sprawiło, że kraj ten przez ostatnie pół wieku był jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo w Europie.W tej chwili Hiszpania jest ósmą potęgą gospodarczą świata i stała się jednym z głównych motorów napędowych europejskiej gospodarki.

Płożenie sprawia, że jest to kraj, gdzie każdy znajdzie miejsce dla siebie. Królestwo Hiszpanii jest największym z trzech państw znajdujących się na Półwyspie Iberyjskim. Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, ale również po przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, sąsiadami Hiszpanii są Francja i Andora.

Do Hiszpanii należą również Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz tzw. terytoria suwerenne: Ceuta i Melilla oraz po stronie śródziemnomorskiej, liczne niezamieszkane wyspy. Najdalej wysuniętym na północ punktem kraju jest przylądek Estaca de Bares w Galicii, na południe – Punta Saltos na kanaryjskiej wyspie Hierro, na wschodzie – Punta Esperó na Minorce.
Hiszpanię oblewają wody Morza Śródziemnego, Kantabryjskiego oraz Oceanu Atlantyckiego. Najpiękniejsze i najpopularniejsze wybrzeża  ciągną się nad Morzem Śródziemnym; to tutaj począwszy od północnego wschodu aż po cieśninę Gibraltarską znajdują się najchętniej odwiedzane wybrzeża: Costa Brava, Costa Dorada, Costa Brava del Azahar, Costa del Valencia, Costa Blanca, Costa Calida, Costa de Almeria, Costa Tropical, Costa del Sol.

 

POWODY DLACZEGO WARTO WYBRAĆ HISZPANIĘ NA URLOP:

Po pierwsze, kiedy u nas, w Polsce, jest jeszcze lub już zimno – wiosną, zimą czy jesienią – tam wakacyjna pogoda trwa w najlepsze. Jaka z tego korzyść? A no taka, że kiedy naokoło słyszymy tradycyjne polskie narzekanie, swoje żniwa zbiera depresja a zachmurzone niebo, wiatr i deszcz zabijają w nas resztki energii warto doładować swoje baterie w kraju, w którym w roku mamy ponad 300 dni słonecznych  a przeciętne temperatury wahają się od 18 do 30 st. C.

Po drugie jest to kraj, który nigdy nie zasypia. Tylko tam, nigdzie indziej na świecie, możemy na okrągło się bawić! Ogrom imprez sprawia, że kiedy nie pojedziemy zawsze na jakieś trafimy!

Po trzecie mamy okazję zaprezentować tam efekty diety lub chociaż świetnie dobrane bikini, gdyż do dyspozycji mamy kilometry piaszczystych plaż!

Po czwarte wszyscy single i singielki powinni się tam wybrać, gdyż warto zaprzyjaźnić się z piękną, czarnooką Hiszpanką lub przystojnym Hiszpanem. Bardzo łatwo zakochać się w Hiszpanii. W końcu to kraj kobiet tańczących flamenco i muskularnych torreadorów. Ponadto słynne na całym świeci: hiszpański temperament i  gorące serce na pewno nas oczarują!

Po piąte warto do wyjazdu namówić żonę lub męża, ponieważ nic tak nie odświeża małżeństwa jak zmiana klimatu i w tym przypadku akurat dosłowna zmiana klimatu i otoczenia. Hiszpania to  również  kraj romantyczny. Wystarczy chwycić partnera za rękę i przespacerować się z nim uroczymi uliczkami, popatrzeć w oczy błyszczące  w świetle księżyca… Hmm… reszty nie trzeba dopowiadać….

Po szóste coś dla smakoszy, czyli oryginalna, wykwintna kuchnia, w której dominują przysmaki, których nie znajdziemy nigdzie, skomponowane głównie z owoców morza, oliwek i regionalnych przysmaków. W całej Hiszpanii podaje się tapas, czyli przystawki skomponowane przez lokalnego kucharza, według własnego pomysłu, czyli jak cała hiszpańska kuchnia, niepowtarzalne. Mogą być mięsne, rybne, grzybowe, warzywne, mieszane – ważne, by podać je z  pysznymi, chrupiącymi grzankami natartymi czosnkiem, oliwą lub przecierem z pomidorów.

Po siódme jeśli jeść dobrze to i pić dobrze najlepiej doskonałe hiszpańskie wino z lokalnych denominacji np.:Alicante, Utiel-Requena, Walencja. Przyzwoite kosztują od 3 EUR wzwyż, a to jest znaczący argument, bo to przynajmniej dwa razy taniej niż w Polsce.

Po ósme wspaniała baza hotelowa na Costa del Azahar. Hotele są na wysokim poziomie. Oferują nam wszelkie wygody: korty tenisowe, baseny, restauracje, imprezy wewnętrzne, ponadto wysoki standard pokoi  i dostęp do morza.

Po dziewiąte to wspaniałe miejsce do uprawiania sportów. Możemy skusić się  tu żeglarstwo, jazdę na nartach i rowerach wodnych, surfing, czy inne sporty wodne, ale zachęcają  też korty tenisowe oraz pola i kluby golfowe. Dla tubylców bardzo ważna jest piłka nożna i prawie każdy w nią gra. Odbywa się tu także Grand Prix Europy Formuły 1 – Wyścig wykorzystujący infrastrukturę wokół portu. Rezydują tu ekipy startujące w Pucharze Ameryki. Jako jedyny na świecie Tor wyścigowy Formuły 1 korzysta nie tylko z ulic miasta, ale jego fragment biegnie nad morzem.

A po dziesiąte jest to po prostu najpiękniejsze miejsce na świecie!!!

 

Udostępnij na: